nr 6/2020 ... z cyklu "Co niedzielę o suplach."

Jaką formę suplementów wybrać?

Często pytacie nas za pośrednictwem maila czy czatu jaka forma danego suplementu jest najlepsza. Odpowiedź to oczywiście - zależy. Zależy od tego na czym Wam zależy :) Opiszę krótko podstawowe formy suplementów. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam wybierać świadomie najlepsze w Waszym przypadku suplementy.

Jaka forma suplementów jest najlepsza

Suplementy w proszku

Suplementy w proszku zasadniczo możemy podzielić na dwie grupy. Suplementy pure i suplementy z dodatkami aromatycznymi i smakowymi.

Jeżeli chodzi o te pierwsze bezsmakowe formy suplementów diety w proszku należy zwrócić uwagę czy na pewno jest to 100% proszek, ewentualnie z dodatkiem przeciwzbrylacza. Często bowiem zdarza się, że producent mimo braku smaku danego suplementu dodaje mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych (według niego) substancji takich jak: słodziki, regulatory kwasowości, konserwanty, zagęstniki, czy też po prostu dodatki innych substancji aktywnych mające na celu (teoretyczne) ulepszenie danego suplementu.

No ale zakładam, że trafiliście na prawdziwy produkt pure, ze stuprocentową czystością produktu. W tym przypadku sprawa jest prosta... Taki produkt jest zdrowszy, mniej kancerogenny dla układu trawiennego, dla naszych organizmów, a także zwykle wychodzi najekonomiczniej. Puszka takiego produktu zwykle kosztuje mniej więcej te same pieniądze co puszka identycznego produktu mającego dajmy na to 80% czystości i pełno słodzików, barwników i tym podobnych.  A przecież z takiego produktu pure uzyskacie znacznie więcej porcji na opakowanie.

Produkty smakowe w proszku oczywiście nie mogą mieć stu procentowego udziału substancji aktywnych właśnie poprzez zawartość dodatków smakowych, aromatycznych, barwników. Jednak mimo tych dodatków często również są bardzo ekonomiczne gdyż udział substancji aktywnych często sięga 90, czy  95%. Dodatkowo tego typu produkty są fajnym pomysłem dla osób, które nie lubią pić podczas treningu czystej wody. Kwestie smakowe pozostawiam już indywidualnej ocenie, bo jak wiadomo o smakach się nie dyskutuje.

Suplementy w proszku, te ze smakiem, czy te bez smaku cechują się zwykle dużą ekonomicznością. Ich cena w przeliczeniu na porcję wychodzi znacznie taniej niż produkty kapsułkowe, tabletkowane czy jeszcze w innych. Proszek jednak ma też swoje wady. Przede wszystkim transport. Suplementy w proszku dużo gorzej się transportuje. Ciężko wziąć sobie jedną porcję w kieszeń. Trzeba używać jakichś malutkich pojemniczków lub torebek foliowych, co może na przykład przy przekraczaniu granicy budzić pewne emocje :)

Trudniej też dobrać odpowiednią porcję w przypadku takich suplementów. Co prawda zazwyczaj w opakowaniu jest miarka, ale tę miarkę też można nasypać do 4/5 wysokości, a można nasypać z czubkiem... Jest to utrudnienie, które łatwo można zniwelować używając wagi kuchennej, no ale znowu podczas wypadów na urlop zabieranie wagi kuchennej celem zważenia 5 gramów kreatyny spotkać się może z dziwnymi uśmiechami ze strony rodziny, czy nieusportowionych znajomych. Przy suplementach w proszku dodatkowo mamy możliwość łatwego stopniowania sobie wielkości porcji. Jest to o wiele łatwiejsze w przypadku proszku niż w przypadku tabletki czy kapsułki. Jeżeli ktoś chce zażyć pół porcji, półtorej porcji czy 3,5 porcji to często łatwiej mu jest to zrobić za pomocą obliczenia odpowiedniej wagi niż łamania na pół tabletek.

Suplementy w formie tabletek i kapsułek

Tabletki pudrowe czy glazurowane stanowią alternatywę dla suplementów w proszku. Niewątpliwą ich zaletą jest łatwość transportu. Łatwo można wziąć do kieszeni dwie czy trzy tabletki. Zawierają też stosunkowo mało substancji dodatkowych, gdyż raczej rzadko posiadają jakiś smak a ich jedynym składnikiem poza substancją aktywną powinien być przeciwzbrylacz, czy ewentualnie jakaś delikatna glazurka.

Na pewno minusem zażywania suplementów w tabletkach może być ilość tabletek, które należy połknąć. W przypadku BCAA, czy glutaminy może być to na przykład 10 czy nawet 20 tabletek! Taka ilość tabletek nie jest fajna do przełknięcia chyba dla nikogo. A ciężko również wyobrazić sobie ekonomiczne opakowanie takiego suplementu. Bo ileż musiałaby być tych tabletek, żeby porcji po 20 sztuk miało nam wystarczyć na dłuższy okres? Niektórzy też mają problem z przełknięciem jednej większej tabletki.

Problem ten najczęściej jest mniej zauważalny w przypadku kapsułek. Po pierwsze zwykle są mniejsze od tabletek, a po drugie łatwiej je przełknąć, gdyż jest to proszek zamknięty w najczęściej żelatynowej osłonce i dzięki temu łatwiej je przełknąć. To jednak sprawia, że może być ich jeszcze więcej do połknięcia niż tabletek.

Tak jak wspomniałem osłonki są najczęściej żelatynowe. Od jakiegoś czasu większość firm stara się zastępować żelatynę innymi substancjami, żeby móc pochwalić się w nazwie wege kapsułkami, dostosowując swój produkt do coraz większej ilości wegetarian.

Inną zaletą kapsułek w stosunku do tabletek jest fakt, że zwykle poza wyżej wspomnianą osłonką nie musimy już mieć w kapsułce żadnych dodatkowych substancji na przykład przeciwzbrylających.

Suplementy w formie płynu

Na rynku występuje też sporo suplementów w płynie. I tu również możemy wyodrębnić dwie grupy. Pierwsza, to duże opakowania, na przykład jedno litrowe suplementy jak L-Carnitine firmy IHS, druga grupa to opakowania jednorazowe, takie jak shoty przed treningowe, shoty BCAA, czy na przykład shake'i proteinowe.

Odżywki w formie płynnej oczywiście cechują się wysoką przyswajalnością. Nie muszą się tak jak tabletki czy kapsułki rozpuszczać w żołądku. Szybciej przechodzą przez przewód pokarmowy. Mają więc sporo zalet. Niestety są chyba najdroższą formą suplementów. Dodatkowo te w dużych opakowaniach jak na przykład 1000 ml l-karnityny są ciężkie w transporcie. Ciężko wyobrazić sobie zabranie ze sobą na przykład na długi weekend czterech porcji i albo jesteśmy zmuszeni zabrać całą litrową butlę albo przelewać sobie w jakieś dziwne słoiczki czy buteleczki. Tak źle i tak niedobrze. Z kolei spożywanie tego typu suplementów w shotach jest co prawda mega wygodne, ale niesie za sobą ogromne koszty. Dla przykładu jeden litr l-karnityny Iron Horse (link) kosztuje 79 zł, co sprawia, że jedna porcja kosztuje niecałe 1,60 zł. Tymczasem 1 porcja jako shot l-karnityny potrafi kosztować 5, 6 czy nawet 10 zł.

Suplementy w formie żelków i pastylek do ssania

Spotykamy też suplementy w postaci żelków czy tabletek do ssania. Formę tę zawdzięczają najczęściej swojemu przeznaczeniu. To zwykle suplementy przeznaczone dla dzieci, albo mające taką formę jak tabletki do ssania po to, aby zapewnić powolne uwalnianie się jakich substancji aktywnych. Są to suplementy niszowe i rzadko spotykane. Jeżeli komuś takie przeznaczenie akurat jest do czegoś potrzebne, to jak najbardziej może je stosować, ale ciężko te suplementy porównać z tabletkami czy proszkiem, bo po prostu mają inne przeznaczenie. Dlatego też nie będę rozpisywał się nad nimi zanadto.

Kapsułki żelowe

Kolejną osobną kategorię stanowią kapsułki żelowe zwane z angielska softgels. Jest to specyficzny rodzaj kapsułek w specjalnej osłonce. Osłonka ta ma zapewnić możliwość przechowywania zawartości kapsułki w formie płynnej. Zazwyczaj substancją aktywną jest tłuszcz (Omega 3, Omega 9), lub witaminy A, D, K, czy E. Witaminy te są rozpuszczalne w tłuszczach dlatego umieszczane są w takiej kapsułce na przykład w oleju lnianym. Podobnie jak w przypadku kapsułek, tabletek do ssania czy żelków, softgele również mają swoją specyfikę i konkretne zastosowanie, dlatego ciężko je porównywać do innych form suplementów.

Podsumowanie

Reasumując, jeżeli komuś zależy na niskim koszcie, a przy tym nie ma problemów z ważeniem suplementów najlepszy i najwydajniejszy będzie proszek, szczególnie w formie pure. Jeżeli z kolei ktoś ceni sobie łatwość transportu tabletek czy kapsułek, a przy tym nie ma problemów z połykaniem często dużej ilości ich sztuk, to może zastanowić się nad wyborem właśnie kapsułek czy tabletek. Suplementy w płynie też znajdą swoich amatorów mimo najwyższej ceny.  Dla każdego coś dobrego. Suplementy we wszystkich tych formach znajdziecie oczywiście w naszym sklepie.