Kazeina i wolnowchłanialne

Co daje kazeina i białka wolnowchłanialne

Suplementy zawierające kazeinę i białka wolnowchłanialne są doskonałą propozycją dla sportowców. Takie odżywki działają nawet przez 8 godzin od momentu strawienia. Preparaty posiadają świetny profil aminokwasowy, dzięki czemu uzupełniają niedobory składników odżywczych. Kazeina oraz inne białka wolnowchłanialne przyspieszają regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym oraz stymulują wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej.

Co to jest kazeina

Aż 80 procent białek mleka to kazeina. Pozostałą część stanowią inne białka z tej grupy. Kazeina jest proteiną niejednorodną, złożoną z około 20 frakcji. W mleku występuje pod postacią miceli. Wpływa na wolny proces trawienia, gdyż trafiając do żołądka ulega ścięciu, tworząc śluzowatą strukturę. Proces ten sprawia, że aminokwasy uwalniane są przez 8 godzin, co korzystnie wpływa na procesy anaboliczne w organizmie. Kazeina wykazuje również pozytywny wpływ na retencję azotu i jego wykorzystywanie w ustroju. Dzięki działaniu antykatabolicznemu, często nazywana jest „nocnym białkiem”. Białka wolnowchłanialne bardzo powoli i stopniowo uwalniają aminokwasy do krwi. Pozwala to na zatrzymanie katabolizmu przez dłuższy czas. Suplementacja wolnowchłanialnymi jest niezwykle rozsądnym posunięciem, ponieważ podczas snu nasila się kortyzol – hormon stresu.

Dlaczego kazeina jest tak ważna przy budowaniu mięśni

Kazeina uważana jest za jedyne białko, które ma działanie antykataboliczne i uniemożliwia rozpad tkanek mięśniowych. To niezwykle bogate źródło białka, które może odżywiać mięśnie przez bardzo długi czas. Innym, również cennym białkiem wolnowchłanialnym jest owoalbumina. Izolat tego preparatu jest najlepszym beztłuszczowym źródłem białka, działającym anabolicznie. Najpopularniejszą formą białka jest koncentrat białek serwatkowych WPC. Podnosi on w organizmie poziom glutationu. Warto wspomnieć także o izolacie białka sojowego, który przeciwdziała tworzeniu się zmian miażdżycowych i obniża poziom cukru we krwi. Do grupy białek wolnowchłanialnych należy również kazeinian wapnia. Suplementacja tym preparatem pozwala utrzymać podwyższone wartości wolnych aminokwasów przez dłuższy czas. Kazeinian wapnia wspiera przyrost siły oraz wspomaga budowę i regenerację tkanki mięśniowej.

Aktywne filtry

Pokazano 1-11 z 11 pozycji