L-arginina

Co to jest arginina

Arginina lub też L-arginina, jest aminokwasem endogennym, który reguluje pracę serca i wspiera budowę masy mięśniowej. Jedną z najważniejszych właściwości L-argininy jest synteza tlenku azotu, który jest niebywale istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rozszerza on bowiem naczynia krwionośne, co znacznie poprawia skuteczność transportu składników odżywczych oraz tlenu.

Działanie argininy

Organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć L-argininę z innych związków, jednak nie zawsze jej ilość odpowiada zapotrzebowaniu organizmu. Ten cenny aminokwas poprawia funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych i cofa zmiany miażdżycowe. Poza tlenkiem azotu, arginina zmieniana jest także na agmatynę i kwas glutaminowy. To wszystko pozwala zachować równowagę w organizmie. L-arginina to środek często stosowany przez sportowców. Powodem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co daje lepsze natlenienie i odżywienie mięśni. Dzięki temu zwiększa się intensywność treningów, a co za tym idzie – szybsze osiągnięcie zamierzonych efektów.

Co daje stosowanie argininy

Odpowiednie natlenienie i odżywienie mózgu zdecydowanie poprawia koncentrację, przyswajanie wiedzy i ma nieoceniony wpływ na samopoczucie. L-arginina uczestniczy również w metabolicznym cyklu mocznikowym wraz z ornityną, cytruliną i kwasem asparaginowym. Aminokwas bierze udział także w biosyntezie białka, ornityny i kreatyny oraz syntezie poliamin, które stabilizują DNA spermy. Ponadto L-arginina pomaga w tworzeniu kolagenu oraz wspomaga gojenie się ran. 

Suplementacja L-argininą pobudza uwalnianie hormonów i koryguje insulinowrażliwość obwodową i wątrobową. Regularne stosowanie tego cennego aminokwasu pozwala na regulację napięcia naczyń krwionośnych i ich rozszerzenie. Pozwala to znacząco zredukować ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. L-arginina pełni rolę przekaźnika nerwowego w centralnym układzie nerwowym.

Aktywne filtry

Pokazano 1-24 z 32 pozycji